player player team team market market

Absolute Card Collector

Čtvrteční BLOG Matěje Dubského: Jak si vybíráte, co budete sbírat?

19. 11. 2020 21:05

Zrovna jsem shlédl dokument o baseballové World Series 2011, kdy vyhráli St. Louis Cardinals s Albertem Pujolsem v sestavě. Právě Pujols je jedno ze jmen, která mne zaujala. Nebyla to ale „láska“ na první pohled. Zajímal jsem se o Mikea Trouta a Los Angels Angels, kde aktuálně Albert působí. Pujols tam nešel přehlédnout a neustále se zmiňovaly jeho rekordy. Po pravdě mi nebyl na první pohled tak sympatický. To mě ale neodradilo a začala detektivní práce. Díval jsem se na rozhovory, dokumenty, sestřihy a četl různé články. Čím více jsem se dozvídal, tím více jsem byl přesvědčený, že si pořídím nějaké Albertovy karty. Kromě jeho úspěchů a rekordů mne zaujala jedna informace z osobního života. Na začátku své kariéry si Albert vzal za ženu Deidre, která již měla vlastní dcerku. Dcerku, která trpěla Downovým syndromem. Se svojí ženou je stále a mají další čtyři děti. A nejen to. V roce 2005 založili vlastní nadaci na pomoc lidem právě s Downovým syndromem a také na boj s chudobou v Dominikánské republice, odkud Pujols pochází. To vše něco vypovídá o charakteru a osobnosti. Mám to tak vždy, že se snažím hráče aspoň trochu poznat i mimo hřiště.

Jak to máte vy? Co vše zjišťujete, než někoho/něco začnete sbírat? Co je pro vás hlavním důvodem pro založení sbírky? Když se mrknete na sbírky do galerie u nás na webu, tak způsobů, jak sbírat, je opravdu mnoho. Od sbírky oblíbeného klubu, přes jednotlivce, série, patch až po karty, které se vám prostě líbí nebo i karty jako investici do budoucna. Já si prošel velkou většinou těchto typů sbírek. Začal jsem celými Oilers. To mě přestalo bavit, protože jsem nechtěl brát karty, co se mi nelíbily nebo sbírat neoblíbené hráče. Zkrátil jsem to na jednotlivce. Sbírka Eberleho byla hodně dlouho tou hlavní, ale po přestupu k Islanders se to změnilo. Je tam i hodnotový pohled. Eberleho karty klesly na hodnotě. Samozřejmě jsem nesbíral kvůli investici, ale uznejte sami, že je dobrý pocit mít ve sbírce vzácnou kartu. Proto jsem se více zaměřil na McDavida. Dokonce jsem došel i do stádia, kdy u RC karet beru i duplikáty. A musím přiznat, baví mě to. Uvidím, jestli je časem vyměním za jiné, které nemám, pošlu gradovat nebo dokonce prodám se ziskem. Ono je zábavné, i když vám přijdou karty, které následně prodáte. Není to úplně pro mě, ale má to taky něco do sebe. Prostě máte rádi karty.

Kdybych toto sdělil svému já před 10 lety, tak bych se velice pravděpodobně rozčílil, co je to za překupnictví. Měli bychom respektovat všechny typy sbírání. Ať si každý sbírá to, co mu dělá radost. Opravdu, vše má něco do sebe a je to náš společný koníček. Bojovat bychom měli proti těm, kteří okrádají nebo podvádí ostatní sběratele.

Budu rád, když se s námi v komentářích (Facebook, Patreon nebo na můj mail dubsky.matej@gmail.com) podělíte o to, jakým způsobem sbíráte vy a podle čeho vybíráte nové sbírky. Děkuji

Matěj Dubský